Jak zabudować kuchenny narożnik?
13 lata temuDo zabudowy narożników w kuchni mamy do wyboru kilka rodzajów szafek, różniących się gabarytami, kształtem czy sposobem zamykania drzwi.
Wszystkie te rodzaje łączy jednak duża, często niedostatecznie wykorzystana powierzchnia, a co za tym idzie – mała poręczność i utrudniony dostęp do przedmiotów tam przechowywanych. Planując nową kuchnię warto więc pomyśleć o praktycznych rozwiązaniach, które ułatwią nam korzystanie z tych kluczowych w każdej kuchni szafek, i zapoznać się z dostępnymi na rynku akcesoriami, pozwalającymi optymalnie zagospodarować przestrzeń naszych narożników, poprawiając tym samym ich dostępność i funkcjonalność. W zależności od rodzaju szafki narożnej można dopasować do niej odpowiedni system koszy czy półek najlepiej odpowiadający naszym potrzebom i możliwościom — także finansowym. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.
Do szafki półnarożnikowej
Szafka półnarożnikowa to zwykła szafka o szerokości ok. 100 cm, której jedna część jest zaślepiona i przystosowana do połączenia z kolejną prostą szafką. Jako że dostępność do przechowywanych w tego typu szafkach przedmiotów jest szczególnie utrudniona, dlatego zastosowanie odpowiedniego wyposażenia wewnętrznego będzie tu bardzo przydatne. Do najbardziej popularnych systemów, dzięki którym mamy pełny wgląd do zawartości narożnika, należą:
- Magic Corner czyli dwupoziomowy system koszy — po otwarciu frontu wysuwamy i odchylamy przednie kosze, a tylne przesuwają się na ich miejsce, wyjeżdżając poza szafkę np. corner front firmy Rejs
- Półki Le Mans – system dwóch półek o nerkowatym kształcie, które po otwarciu frontu można całkowicie wysunąć na zewnątrz szafki np. arena plus firmy Peka
Do szafki z drzwiami łamanymi
Czyli szafki, która swym kształtem jest symetryczna względem narożnika pomieszczenia, z dwoma frontami załamanymi pod kątem prostym i połączonymi ze sobą specjalnymi zawiasami. W tego typu szafkach najczęściej stosowane są dwupoziomowe półki obrotowe o kształcie 3/4 koła. Dzięki możliwości obracania półek mamy łatwy i wygodny dostęp do przechowywanych w szafce naczyń.
półka obrotowa nova 3/4 — Rejs.
Do szafki z drzwiami ściętymi
Jest to szafka również symetryczna względem pomieszczenia, ale z jednym — ściętym pod kątem 120 stopni — frontem. Tak jak w przypadku szafek z drzwiami łamanymi, tak i tutaj popularnym rozwiązaniem są systemy obrotowe, tyle że o kształcie pełnego koła z lekko ściętym przodem.
Szafka z drzwiami ściętymi jest również z powodzeniem wykorzystywana pod zabudowę specjalnie dostosowanych do tego zlewozmywaków (zlewozmywak narożny), jak np. na jednym z projektów w naszej galerii ( slajd 16 ), a także płyt grzewczych.
Jedną z ciekawszych propozycji na zagospodarowanie wnętrza narożnej szafki zlewowej, może być specjalny wysuwany pojemnik na śmieci, mocowany do dna szafki.
Jeszcze jedną możliwością, o której warto wspomnieć jest system szuflad przeznaczonych specjalnie do zamontowania w szafkach narożnych.
Wybór odpowiedniej szafki narożnej czasami jest uzależniony od wymiarów ścian i układu mebli, ale zawsze warto zwrócić uwagę na ciekawe rozwiązania, dzięki którym użytkowanie kuchni będzie dla nas wygodne i efektywne przez lata.