Indukcja – nowoczesne gotowanie
13 lata temuProducenci sprzętu gospodarstwa domowego chcąc nadążyć za współczesnym tempem życia, starają się wprowadzać na rynek takie urządzenia, których rozwiązania techniczne ułatwiają nam – użytkownikom – codzienne życie, oszczędzają czas i zapewniają optymalne rezultaty pracy w kuchni.
Do wynalazków ostatnich lat, który spełnia wszystkie te warunki należy z całą pewnością płyta indukcyjna, czyli najnowocześniejsza na dzień dzisiejszy metoda gotowania.
Czym jest płyta indukcyjna? Jak działa?
Płyta indukcyjna działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Po postawieniu na polu indukcyjnym garnka ze stali ferromagnetycznej (czyli takiej, która przyciąga magnes), pomiędzy nim a powierzchnią płyty wytwarza się pole magnetyczne, które z kolei wytwarza ciepło w garnku. Istotne jest to, że podgrzewa się tylko dno naczynia i potrawa, natomiast powierzchnia płyty, która nie wchodzi w bezpośredni kontakt z naczyniem, pozostaje chłodna. Dzięki tej technologii proces gotowania przebiega szybko i z minimalną utratą energii, a przy tym bezpiecznie i czysto.
Oszczędność czasu i energii
Pole indukcyjne wytwarza ciepło bezpośrednio na dnie naczynia, a czas nagrzewania i stygnięcia płyty jest bardzo szybki. Dzięki temu zużycie energii ograniczone jest do minimum, a czas gotowania może być krótszy niż w przypadku innych płyt grzewczych.
Bezpieczeństwo
Użytkując płytę indukcyjną istnieje mniejsze ryzyko oparzeń w przypadku jej dotknięcia – płyta nagrzewa się tylko w miejscu, w którym znajduje się naczynie, reszta jej powierzchni pozostaje chłodna. Ponadto po wyłączeniu płyty lub zdjęciu z niej naczynia pole stygnie prawie natychmiast. Dodatkowo płyty nie można uruchomić przypadkowo, gdyż musimy postawić na nie odpowiedni garnek, aby zaczęła się nagrzewać.
Łatwe utrzymanie czystości
Płyta przez cały czas gotowania pozostaje chłodna, tak więc to co wypadnie z garnka nie przypali się i nie przywrze.
Warto wiedzieć
- do gotowania na płycie indukcyjnej należy używać specjalnych naczyń z metali ferromagnetycznych, czyli takich, które przyciągają magnes (przykładając magnes do dna naczynia można sprawdzić czy nadaje się on do indukcji).
- większość kuchenek indukcyjnych wymaga prądu trójfazowego czyli tzw. siły.
Indukcyjne płyty grzewcze cieszą się coraz większym zainteresowaniem, również dlatego że ich ceny nie są już tak wysokie jak jeszcze kilka lat temu. Cena zależy także od ilości dodatkowych funkcji, których płyta może mieć mniej lub więcej, tak jak w przypadku każdego sprzętu AGD.